Ahtapot Izgara Tarifi - TarifAlPisir.com Lezzet Tarifleri

Ahtapot Izgara Tarifi

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • 1 oy verildi.
 • puanı: 1,00
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Ahtapot Izgara Tarifi
  30 Ağustos 2015 1752 defa okundu 0 yorum

  Deniz ürünlerini eminim sizde çok seviyorsunuz. Özellikle balık konusunda ülkemizde bir hayli tüketici mevcut. Her ne kadar Japonya gibi tüketimimiz olmasa da yinede iyi diyebiliriz. Ülkemizin sahip olduğu en güzel nimetlerden biride denizlerimiz. Özellikle Marmara ve Karadeniz balık konusunda bence en iyi yerler. Her ne kadar marketlerimizde Norveç balıkları satılsa da sanırım tercih durumundan diyebilirim. Bu yazımda size balık tarifi değil bir başka deniz ürünü olan ahtapot ızgara tarifi vereceğim.

  Belki merak edip lokantada kızartmasının tadına bakmışsınızdır. Tarif etmek gerekirse bol yağ çeken ve süngerimsi bir yapıya sahip diyebilirim. En azından bende bıraktığı izlenim bu. Açıkçası pek fazla ağız tadıma uygun olmayan bir ürün. Buna rağmen oldukça rağbet gören bir ürün olduğunu da söylemeliyim. Üstelik fiyatı da bir o kadar pahalı. Nedendir bilmem ülkemizde dışarıda tüketilen ürünler bu denli pahalı oluyor.Bunun bir örneği de meyvede var. Mango gibi mesela…

  Ahtapot Izgara mı? Yoksa Kızartma mı?

  Aslında sorunun cevabını biraz olsun yukarıda verdim sanırım. Neden derseniz ahtapot kızartmasının bol yağ çektiğinden ve damak tadıma uygun olmadığından söz ettim. Ahtapot ızgara ise kızartmasına nazaran biraz daha iyi diyebilirim. En azından aşırı yağlı değil. Süngere fazla benzemiyor ve biraz yenilebilir tarafı var. Yılda bir belki yenilebilir. Benim açımdan ise balık varken bu tür ürünlere bakmam sanırım. Tatilde alternatif ararsanız tabi ki tercih edebilirsiniz. Oldukça iyi şekilde yapan mekanlar var. Bana kalırsa zaten fikrimi yukarıda açıkladım.

  Ahtapot besin değeri açısından protein bakımından oldukça zengindir. Ayrıca kalori bakımından idealdir. Örneğin 100 gram ahtapot sadece 82 kal. değerine sahiptir. Bununla beraber yağ oranı ise yine 100 gramı için konuşursak 1.04 gram olarak bilinmekte. Evet yağ oranı az normalde. Ancak pişirme evresinde sanırım yağı faza çektiği için yada bizim ahçıların tarifinden kaynaklı biraz fazla yağlı gördüm. En azından bende bıraktığı izlenim bu. Siz yinede ön yargılı olmayın. En azıdan bir kere tadına bakın. Sonuçta zevkler ve renkler tartışılmaz demişler. Belki siz seversiniz… Ahtapot ızgara tarifini aşağıda bulabilirsiniz.

  Sizde Tariflerinizi ve Yazılarınızı Paylaşmak İstemez misiniz?

  • Kişi Sayısı:
   2-3 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
   30 dakika
  • Pişirme Süresi:
   20-25 dakika

  Malzemeler

  1 adet ahtapot ve mangal gereçleri.

  Yapılışı

  Taze olarak satın alınan ahtapot, taşlara vurularak yumuşatılır, bu işlem sırasında ahtapot köpük salmaya başlar ve köpükler yok olana kadar bu işleme devam edilir. İri parçalara bölünüp; yumuşamış olan ahtapot birkaç gün güneşte kurumaya bırakılır. Mangalda mangal kömürü yakılarak kor haline getirilip, mangala yerleştirilen tel ızgaranın üzerine ahtapot koyularak kızartılır. Sıcak yada soğuk olarak servise sunulur.
  Pek sever misiniz bilmem ama benim tercihim hamsiden yana olurdu. Bu mübarek sünger gibi yağ çekmesinden pek beğenmiyorum. Ama yine de sevenlere afiyet olsun…

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.