Baharatlar Nasıl Kullanılır -/- Hangi Baharat Hangi Yemekte Kullanılır?

Baharatlar Nasıl Kullanılır?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • 1 oy verildi.
 • puanı: 5,00
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Baharatlar Nasıl Kullanılır?
  12 Nisan 2017 1643 defa okundu 0 yorum

  Baharatlar geçmişin ve geleceğin vazgeçilmez tatlarıdır. Kökeni binlerce yıla dayanan baharat kültürü günümüzde mutfağımızda yemeklerimize eşsiz lezzetler katmaktadır. Aslında sadece lezzet değil tedavi amaçlıda kullanılmakta. Aroma ayarlama için benzer baharatları karıştırma olanakları var. Mesela karabiber yoğunluğunu beyaz biber karıştırarak ayarlayabilirsiniz. Bu yazımda sizlere baharatların kullanım şekilleri hakkında bilgi vereceğim.

  Baharatlar ve Kullanım Yolları

  Baharatlar gerek sanayide gerekse evlerde önemli bir yere sahip. Mesela marketten aldığınız bir gıda içeriğinde “şu aroma verici maddeler” diye geçer. İşte bu madde baharatlardır. Yani bir çilek kokusu vermek için çileğin kendisini kullanmak hem maliyetli hem de saklama koşulları açısından zordur. Çözüm ise baharatlardan. Sadece ülkemizdekileri biliyor olabilirsiniz. Ancak evet meyve kokusu veren baharatlar doğada bulunmakta ve kullanılmaktadır.
  Özellikle yemekler da baharat kullanımı oldukça önemlidir. Baharatlar her ne kadar lezzet verse de fazlası zararlı olabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Mümkünse baharatlarınızı kendiniz hazırlayın. Mesela karabiberi, kırmızı biberi gibi baharatları evinizde endiniz yapabilirsiniz. Yada diğer illerde yapan tanıdıklarınızdan satın alabilirsiniz.

  Önemli ağaç yaprakları da baharat niyetine tercih edilebilmekte. Bunun en bariz örneği ise ülkemizde kullanılan defne yaprağıdır. Burada daha önce belirttiğim gibi kullanım miktarı önemlidir. Yani eğer defne yaprağını siz fazla koyarsanız yemeği pişirip direk çöpe atabilirsiniz. Sonuçta yenilmeyecek derecede bir yemek ortaya çıkabilir.

  Et ve et ürünleri için en çok tercih edilen baharatlardan biri biberiye baharatıdır. Bu baharat özellikle tavuk ve koyun etinde tercih edilmektedir. Ayrıca köfte ve domatesli yemekler için mercan adındaki baharat tercih edilmekte.

  En çok tercih edilen baharatlardan biride kişniştir. Bu baharatın aromasını tutturmak zordur. Sizde zorlanıyorsanız yemeğinizi pişirdikten sonra kişnişi ekleyebilirsiniz. Bu sayede aromayı tutturmak daha kolaydır. Aksi durumda kişniş pişerken aromayı ayarlaması zor olacaktır.

  Salata yapmanın püf noktaları denilince işin içine baharatlar girmekte. Özellikle hazır salata soslarında baharatlar bir hayli kullanılmakta. Sizde hazır sos kullanmak yerine evinizde doğal ve sağlıklı olarak baharatlar yardımı ile salata sosunuzu hazırlayabilirsiniz.

  Son önerim ise tuz oranını en az seviyeye düşürmek isterseniz baharatlardan faydalanabilirsiniz. Ancak bilinçli tüketmeniz önemli. Eğer bilinçsiz şekilde baharatı kullanırsanız sağlık konusunda sıkıntı yaşama ihtimaliniz olabilir. Bu nedenle araştırıp tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.