Buharda Pilav Tarifi -/- Sağlıklı Buharda Pilav Nasıl Yapılır?

Buharda Pilav Tarifi

Tarif Puanı
12345
Tarifi Oyla!
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Buharda Pilav Tarifi
19 Eylül 2017 2114 defa okundu 0 yorum

Pirinç özellikle Asya mutfağında önemli bir yere sahiptir. Bu mavi gül rumuzlu üyemizin vermiş olduğu tarif genellikle Tayland mutfağında rastladığım türden diyebilirim. Bu tür pişirimler genellikle acı yemeklerin yanında bir nevi ekmek gibi tüketilimekte. Sanırım acıyı bastırsın ve doyum sağlasın diye tercih edilmekte. İçerisinde normalde tuz yok ancak tarifte koyulmuş. Tabi bizim damak tadımıza göre çevrilmiş diyebiliriz. Bu yazımız anlaşıldığı üzere buharda pilav tarifi üzerine oldu. Normalde buharda pilav tarifi için elektrikli pirinç pişirici kullanıyorlar. Tabi ki bize biraz yabancı tat olduğundan ülkemizde pek kullanılmıyor.

Buharda Pilav Tarifi Sağlıklı mı?

Sağlıklı diyebiliriz ama neye göre? Bizi yaptığımız şehriyeli pilava göre evet sağlıklı. Tabi ki sonuçta pirinç olduğu için fazla tüketimi ki özellikle bir kaç tabak tüketirseniz rahatsızlık verecektir. Özellikle kronik bir rahatsızlığınız varsa mutlaka tadında yemelisiniz. Bu duruma en iyi örnek aslında Japon halkını verebiliriz. Hatta pirinç üzerine söyledikleri  eski sözlere bakılırsa pirinç hayati önem taşımakta. İşte bir Japon ata sözü “Bir saat mutlu olmak istiyorsan kendini sarhoş et. Üç gün mutlu olmak istiyorsan evlen. Bir ömür mutlu olmak istiyorsan her gün pilav ye!” diye…

Pirinç aşırı tüketiliyor ancak bize göre aşırı değil. Bizim bir öğünde yediğimiz pilavı onlar üç öğünde ve buharda pişmiş şekilde tüketiyorlar. Özellikle ekmek yerine tüketmeleri ise oldukça yerinde bir karar diye düşünüyorum.

Buharda Pilav Tarifi İçin Püf Noktalar

Buharda Pilav Tarifi İçin Püf Noktalar

Buharda Pilav Tarifi İçin Püf Noktaları

Buharda pilav yaptığınızda asla ziyan olmaz. Bunun için kalan pilavı buzdolabında yaklaşık üç gün kadar saklayabilirsiniz. Hatta buzdolabı poşetine koyup buzluk bölmesinde daha uzun süre saklayabilirsiniz. Daha sonrasında ise dilerseniz çorba yapabilir veya yine aynı şekilde tüketebilirsiniz. Tarifte Yasemin pirinci kullanılmakta. Bu pirinci her yerde bulmak zor olabilir. Büyük marketlerde olabiliyor. Eğer Yasemin pirinci yoksa normal pirinç kullanabilirsiniz.

Pişme süresine oldukça dikkat etmeniz gerekli. Yaklaşık 15 dakika pişirmeniz yeterli. Eğer fazla pişirirseniz lapa olmaktadır. Bilindiği gibi pirincin içeriğinde bol nişasta olduğundan faza pişince lapa olur ve beklenilen ortaya çıkmaz.

Tarifi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca Instagram hesabımızdan günlük tariflerimizi takip edebilirsiniz.

Sende Tariflerini Paylaş

 • Kişi Sayısı:
  2 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  30 dakika
 • Pişirme Süresi:
  15 dakika

Malzemeler

 • yaklaşık iki su bardağı kadar yasemin pirinci,
 • beş bardak kadar oda sıcaklığında içme suyu,
 • yeteri kadar tuz.

Yapılışı

Uygun bir tencerenizi alın ve suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine tuz ekleyin ve sonrasında pirinci ekleyin. Bu şekilde yaklaşık on dakika kadar haşlayın. Daha sonrasında ocağı kapatın ve suyu süzün. Süzerken suyun bir kısmını ayırın lazım olacak.

Sıcak tencereyi alın ve dibine biraz sıcak su bırakın ancak çok olmamalı. Sonra üzerine süzdüğünüz pirinci koyun. Son olarak folyo ile tencerenin ağzını sıkıca kapatın hava almasın. Yaklaşık bu şekilde on veya on beş dakika kadar dinlendirin. Sonrasında servise hazırdır. Buharda pilav tarifi bu kadar. Afiyet olsun.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.