Çalışma Hayatında Kilo Almayı Nasıl Önlersiniz?

Tarif Puanı
12345
1 oy verildi.
5,00 puan
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Çalışma Hayatında Kilo Almayı Nasıl Önlersiniz?
6 Haziran 2016 461 defa okundu 0 yorum

Çalışma Hayatında Kilo Almayı Nasıl Önlersiniz?

Özellikle oturarak çalışıyorsanız sizde kilo alma potansiyeline sahipsiniz demektir. Her ne kadar yeme ve içmenize dikkat etseniz de bazen stres ve yoğunluk nedeni ile düzen bozulmaları meydana gelebilmektedir. Özellikle çalışırken tükettiğiniz atıştırmalıklar kilo almanıza neden olmaktadır. Peki çalışma hayatımızda kilo almamak için neler yapabiliriz, bir bakalım:

Öğünlere Önem Verin

Bazen işe adım attığınızda yoğunluk nedeni kahvaltı yapmadığınızı hatırlayabilirsiniz. Bu gibi durumlar sizin öğünlerinize yeteri kadar önem vermediğinizi gösterir. Oysa vücudunuz enerjiye ihtiyaç duyar ve siz bu enerji ihtiyacını atıştırmalıklar ile sağlamaya çalışırsanız fazla kilolara davetiye çıkarmış olacaksınız. Bu neden öğünlere yeteri kadar önem vermeli ve özellikle kahvaltıyı asla atlamayın…

Hareket Etmeniz Gerekli

Bütün gün masa başında oturmak hem vücudunuz açısından hemde psikolojik açıdan sizi olumsuz etkiler. Bu nedenle aşırı derece hareketsiz kalan vücudunuz aşırı kilolara davet çıkarmakta ve obezite olmanıza neden olmaktadır.

Bu durum yaşanmaması için spor yapmalı veya zamanınız yoksa evinizde hatta sabahları oturduğunuz semtin sokaklarını turlayarak bile hareket etmeniz oldukça yararlı olacaktır. Ufak gibi görünen durumlar bile hareket ettiğiniz için sağlığınız açısından yararlı olabilir. Örneğin, üçüncü kattaki dairenize asansör yerine merdivenleri kullanarak çıkmak size bir hareket kazandıracaktır.Ortamınızı İyi Seçin

Arkadaş çevrenizi fazla kilolarınız yüzünden tekrar gözden geçirmeniz faydalı olabilir. Örneğin, hafta sonun piknik, mangal keyfi yapmak isteyen bir grup ile değilde tenis veya doğa yürüyüşü yapmak isteyen bir arkadaş grubu ile takılmanız sağlığınız açısından iyi olacaktır. Tabi ki sürekli bu şekilde değil ara sıra öbür tarafa da kaçamak yapabilirsiniz.

İş Arkadaşlarınızı da İkna Edin

Fazla kilolardan şikayetçi bir çalışma ortamında sağlıklı kilo verme ihtimaliniz daha yüksek olabilir. Eğer çalışma arkadaşlarınızı da ikna edip hep birlikte yeme düzeninize dikkat ederseniz topluca yapılan bir etkinlik olduğu için psikolojik olarak kilo vermeniz daha kolay hale gelecektir.

Canınız Sıkıldıkça Yemek Yemeyin

Çalışmanın yoğunluğu bazen canınız yemek isteyebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için tahıllı atıştırmalıklar veya az kalorili kuruyemişleri tercih edebilirsiniz. Hatta bir elma bile işinizi görebilir.

Sıradanlıktan Kurtulun

Her sabah bir standart menünüz olabilir. Bu durumdan kurtularak kalori açısından kısıtlama yapma imkanı bulabilirsiniz. Örneğin her sabah sütlü bir kahve içen biriyseniz bir başka sabah yoğurt yiyerek farklı bir menü oluşturabilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Hatta Instagram, Google Plus ve Facebook sayfalarından bizi takip edebilirsiniz.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.