Doğum Günü Pastası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğum Günü Pastası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • 6.458 oy verildi.
 • puanı: 4,79
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Doğum Günü Pastası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
  4 Ekim 2022 92674 defa okundu 0 yorum

  Pastasız doğum günü olmaz değil mi? Pasta doğum gününün en önemli bileşenlerindendir. Özellikle doğum günü kutlanan bir çocuk ise bu daha fazla önem verilmesi gerektiği anlamına geliyor. Evde doğum günü pastası yapabilirsiniz. Hatta muhteşem tariflere buradan ulaşabilirsiniz. Ancak genellikle yoğun iş temposu veya hazırlıkların son ana bırakılması gibi nedenlerden dolayı dışarıdan almayı tercih ederiz. Peki doğum günü pastası seçerken nelere dikkat etmeliyiz biliyor muyuz? Başka bir deyişle de doğum günü pastası fiyatları dışında nelerini inceliyoruz?

  Doğum günü pastası geleneği aslında yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Antik Yunan‘da tanrılar için yapılan doğum günlerinde yapılan pastaların üzerine ışık ihtiyacını karşılamak için mumlar konmuş. Günümüzde ise evde doğum günü pastası süslemesi ile bu mumlar dilek mumları olarak geçerliliğini devam ettirmekte. Çok değişiklik olmadan devam eden bu geleneğin İslam dininde yeri yoktur. Bununla beraber sadece doğum günü kutlaması kesinlikle haramdır diyemeyiz. Sadece Olmadığını bilin yeterli.

  Şimdi gelelim asıl konumuz olan “doğum günü pastası seçerken nelere dikkat etmeliyiz” konusuna… Başlıklar halinde inceleyelim.

  Doğun Günü Pastasının Taze Olduğundan Emin Olun!

  Doğun günü pastası modelleri ve fiyatları kadar önemli bir hususta tazeliğidir. Kesinlikle taze olunmasından emin olunmalıdır. Bunun için pasta yapımında kullanılan tüm malzemeleri ve meyvelerin görünümlerine dikkat edin. Bir diğer püf nokta ise çok işlek olan dükkanlardan alabilirsiniz. Sürekli satış yapan yerlerde bayat pasta olma ihtimali daha düşüktür. Bu sayede aldığınız pastalar daha taze olacaktır.

  Doğum Günü Pastasının Teslimat Süresi Önemli mi?

  Herkesi çağırdınız ve zamanlama güzel ancak pasta gelmedi… Ne kadar kötü bir durum değil mi? Bu duruma düşmemek için bu konuda tecrübeli yerlerden pastanızı seçmelisiniz. Aynı zamanda pastalar yapısı gereği fazla dayanıklı olmayan gıda ürünleridir. Size ne kadar uzak mesafeden gelirse o kadar çok etkilenir. Özellikle içeriğinde krema yoğunluğu yüksek ise kesinlikle soğutuculu nakil araçları size getirilmelidir. Pasta siparişi vermeden önce kuruma bu hizmetinin olup olmadığını sorabilirsiniz. Ufak gibi görülen bu tür detaylar tüm misafirlerinize kötü bir anı olabilir. Bu nedenle özellikle yaz mevsiminde kesinlikle dikkat etmelisiniz.

  Doğum Günü Pastası Seçiminde Fiyat Uygunluğu

  Bir pasta ne kadar olabilir dedim ve bir dükkana girdim. Dükkan ismini vermeyeceğim ama baş harfi P diyebilirim. Ülkemizde popüler olan ve sektörde hizmet sunan bir kuruluş. Tek başıma yiyebileceğim küçük bir pastanın fiyatını sordum ve cevap 70 TL oldu. Bu gerçekten hem israf hemde paranızı çöpe atmaktır.

  Diyebilirsiniz, gram başına kullanılan şeker hamuru ve meyveler fiyatı arttırır. Doğru ancak sorduğum pasta sadece çikolatalı bir pastaydı. Makul bir fiyata daha uygun kuruluşlardan temin etmek mümkün. Özellikle sürümden kazanan zincir kurumlardan istediğiniz şekilde ekonomik olacak düzeyde kendi isteğiniz gibi sipariş verebilirsiniz.

  Önerileri Dikkate Alın ve Onları Seçmeyin

  Pastacı size seçiminizde yardımcı olmak adına tavsiyelerde bulunabilir. Özellikle kurumsal olmayan küçük yerlerde bayat olan pastayı seçmeniz için yönlendirilme ihtimaliniz fazladır. Bu durumun önüne geçmek için kesinlikle önceden alacağınız pastayı belirleyin. Hatta raflarda olmayan size ait olacak bir şekilde sipariş verin ki taze olarak sadece sizin için yapılmış olsun. Ayrıca kullanılacak malzemelerin markasını sormanızda yarar var. Hatta size uygun değilse fiyat farkı önererek sizin seçtiğiniz markaların kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

   Evde Doğum Günü Pastası Süslemesi

  Aldığınız doğum günü pastasının süslemesini azaltarak evde kendiniz süsleyebilirsiniz. Hatta taze meyveler kullanarak daha ekonomik ve lezzetli pastalar elde etmeniz mümkün. Bu sayede tazeliğinden emin olduğunuz malzemeler ile sağlıklı şekilde kendinize ait pasta süslemesi yapmış olacaksınız.

  Buraya kadar size “doğum günü pastası seçerken nelere dikkat etmeliyiz” konusunda bilgiler verdim. Size önerim ise evde pasta yapımı tarifleri kullanarak kendiniz yapmanızdır.

  İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşın. En güncel tarifler ve paylaşımlar için Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımı takip edebilirsiniz.

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.