Evde Pişi Yapmak İçin Bilinmesi Gereken Önemli Tüyolar

Evde Pişi Yapmak İçin Tiyolar

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • 1.742 oy verildi.
 • puanı: 3,85
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Evde Pişi Yapmak İçin Tiyolar
  29 Nisan 2022 10231 defa okundu 0 yorum

  Evde pişi yapmak son derece kolay gibi görünebilir. Ancak her pişinin lezzet bakımından aynı olmadığını da deneyenler bilir. Bu nedenle pek çok hamur işi çeşidinde olduğu gibi pişi yapımından da çeşitli püf noktalarına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu püf noktaları bir defa keşfedenler pişi yapımında bir daha zorlanmıyor ve ortaya en leziz pişi çeşitleri çıkabiliyor. Peki, nelere dikkat etmeli? İşte bazı tüyolar!

  Pişi Yapmak İçin Unu Eleyin ve Hamuru Dinlendirin!

  Öncelikle kullanacağınız unu hamuru hazırlarken karışıma eleyerek koymanız gerektiğini belirtelim. Unu eleyerek koymanız çok daha homojen bir şekilde karışıma dağılmasını sağlar. Bu sayede yoğurmak için daha az zaman harcamanız da yeterli olur. Ancak elemeden koyarsanız hamurun bazı alanları daha unlu ve daha sert, bazı alanları da daha yumuşak ve daha az unlu olabilir. Hamura dokunduğunuzda bunu fark edemeyebilirsiniz. Fakat kızarttıktan sonra pişinin bazı kısımlarının daha sert olduğunu görebilirsiniz.

  En çok ihmal edilen unsurlardan biri de pişi hamurunu dinlendirmek oluyor. Oysa pişinin lezzetli ve ideal kıvamda olması için hazırladığınız hamuru mutlaka dinlendirmelisiniz.  Hamur ne kadar çok dinlenirse o kadar kabarır ve leziz olur inanışı da doğru değil. Hamuru 1 saat kadar dinlendirmek yeterli olacaktır. Daha uzun süre dinlendirmeniz durumunda kurumaya başlar. Üzerini örtseniz dahi içten içe kurumasını önlemeniz pek mümkün olmaz. Hamur hazır hale geldiğinde üzerini örtün ve 1 saat dinlendirin. Aradaki farkı siz de görebilirsiniz.

  Evde Pişi Yapmak için Maya Oda Sıcaklığında Olmalı!

  Dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de kullandığınız mayanın oda sıcaklığında olmasıdır. Buzluktan ya da buzdolabından çıkardığınız mayayı sıcak su ile açmanız mümkün oluyor. Ancak mayanın oda sıcaklığında olması durumunda çok daha kabarık bir pişi görünümü elde edebilirsiniz.

  Lezzetli Pişi Tarifi İçin Yağı Çok İyi Kızdırın!

  Yapılan hatalardan biri de yağ yeterince kızmadan pişiyi atmak oluyor. Oysa bu durumda ziyadesiyle yağ çekecektir ve istediğiniz pişi kıvamını elde etmeniz de zorlaşacaktır. Yağ iyice kızmalı ve bunu anlamak için küçük bir hamur parçasını yağa atabilirsiniz. Eğer hemen yüzeye çıktıysa yağ yeterince kızmış demektir. En doğru pişi tarifini uygulamanız da önem taşıyor. Bunun için Yemek.com’daki pişi tarifi tercih edilebilir. Bu sitede malzeme listesi de var ve diğer tüyo bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

  Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. En güncel tarifler ve duyurularım için Instagram, Facebook veya Twitter sayfamdan takip ediniz.

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.