Evde Yoğurt Mayalama Püf Noktaları -/- Katı Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Evde Yoğurt Mayalama Püf Noktaları

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • (Oylama yapılmadı)
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Evde Yoğurt Mayalama Püf Noktaları
  17 Mayıs 2017 1761 defa okundu 0 yorum

  Günlük hayatta tükettiğimiz yiyeceklerin çoğunun içeriğinde sağlık açısından zararlı katkı maddeleri bulunmaktadır. Bunlar ayrıca bir çok hastalığında temel nedeni sayılmaktadır. Özellikle kanserojen maddelerin kullanımı ile dünya genelinde bu hastalığın artması buna güzel bir örnek olacaktır. Bu nedenle yediklerimize mümkün olduğunca dikkat etmeliyiz. Hatta mümkünse yediklerimizi evde kendimiz yapmalıyız. Bu yazımda sizlere evde yoğurt mayalama püf noktaları hakkında bilgi vereceğim.
  Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların bir çoğu organik ürün arayışı içine girmişler. İşte bu duruma katkı sağlaması açısından evinizde nasıl sağlıklı şekilde yoğurt yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi ev ortamında yapılan yiyecekler sağlıklı olarak bilinmektedir. Tabi ki temizlik ve temin edilen ürünlerin önemi büyük. Örneğin sütünüzü hazır süt kullanırsanız olmaz. Doğal köy sütü kullanmalısınız. Bunun en iyi temin yolu özellikle büyük şehirlerde köylerdir. Sadece bu işten geçimini sağlayanlar bile bulunmakta. Haftanın belirli günleri veya her gün sizin için süt getiren kişi veya kurumlar var. Genelde güvenilir kişileri tercih etmelisiniz.

  [baslik]Yoğurt Nasıl Mayalanır?[/baslik]

  Şimdi, Yoğurt nasıl mayalanır? sorusunun cevabına bakalım. Öncelikle yukarıda anlattığım gibi temin ettiğiniz sütü alın. Güzelce kaynatın ama taşmamasına dikkat edin. Mesela örnek tarif olsun diye ölçüde vereyim. Bir litre doğal sütü alın ve güzelce kaynatın. Bu aşamada tencerenin ağzını kesinlikle kapatmayın. Süt kaynamaya başlayınca taşırmadan yaklaşık on dakika kadar kaynatın. Ocağı bu süreden sonra kapatın. Sütü ılımaya bırakın ama çok ılık olmamalı. Süt ılıklaşırken sizde uygun bir kaseye bir kaşık yoğurt, biraz şeker ve tuz ekleyip iyice karıştırın. Daha sonra hazırladığınız bu yoğurt mayasını güzelce süte ilave edin. Sütün bütününe karıştığından emin olun. Tencerenin ağzını iyice kapatın ve güzelce bez yardımı ile sarın. Sofra bezi kullanabilirsiniz. Bu aşamadan sonra dört veya beş saat hiç yerinden oynatmadan mayalanması sağlanır. Bu süre sonunda tencerenin ağzı açılır ve kontrol edilir. Eğer sorun yoksa aynı şekilde sarın ve bir gün bekleyin. Hatta bezle örtmeden buzdolabına koyabilirsiniz. Ertesi gün yoğurt kullanıma hazır olacaktır.
  Bu yöntemle evinizde sağlıklı ve kolay şekilde yoğurt yapmış olursunuz. Anlattığım basit yöntemle beraber bilmeniz gereken veya dikkat etmeniz gereken bir kaç püf noktası bulunmaktadır. Şimdi de bu evde yoğurt mayalama püf noktaları nelermiş onları inceleyelim.

  [baslik]Evde Yoğurt Mayalama Püf Noktaları[/baslik]

  Başta anlattığım gibi yoğurt yapımının temel maddesi olan sütü en iyi şekilde temin etmelisiniz. Kullanacağınız süt hem doğal hem de yoğurt yapımına uygun olmalıdır. Her süt ile yoğurt olur mu derseniz olur ancak lezzetli olmaz. Yoğurt yapımında kullanılacak süt yağlı olmalıdır. Bu sayede daha güzel mayalanır. Sert bir yoğurt olsun derseniz küçük baş hayvanların sütünü kullanmalısınız. Bu sütten temin edilen yoğurt büyük baş hayvan yoğurduna göre daha sert olmakta.

  Marketten temin edebileceğiniz hazır sütlerde iyi tutar. Ancak doğal köy yoğurdu gibi lezzetli olmayacaktır. Bu nedenle hazır süt kullanmanızı tavsiye etmem.

  Önemli diğer bir püf noktası ise tencerenizden yoğurdu tahta kaşık ile almanızdır. Metal kaşık yoğurdun lezzetini bozar ve sulanmasına neden olur. Son olarak merak ettiyseniz şeker koymamızın nedeni hızlı mayalanmasını sağlamaktır. Böylece uzun süre beklemenize gerek kalmayacaktır.

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.