Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? I Zeytinyağı Seçimi

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • 73 oy verildi.
 • puanı: 5,00
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?
  24 Kasım 2020 119673 defa okundu 0 yorum

  Ülkemiz, gerçekten barındırdığı eşsiz nimetleri ile tüm dünyaca tanınmaktadır. İncir olsun, zeytinyağı veya balı olsun hepsi birbirinden lezzetli ve değerliler. Ancak ne yazık ki para uğruna bazı insanlar bu lezzetlerin sahtelerini yaparak piyasaya sürmekteler. Buna en bariz örnek olarak balı gösterebiliriz. Bal üretiminde ülkemiz ilk 3 içinde yer almaktadır. Ancak konu ihracat ise bu kadar iyi bir dereceye sahip değiliz. Çünkü yapılan balların bir kısmı sahte olduğu için anlaşılana kadar iç piyasada tüketiliyor veya satılmak istenen ülkenin testlerinden sınıfta kalıyor. Bu yazımda ise sizlere “Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır?” sorusunu cevabını vereceğim. Yazımdan sonra ayrıca zeytinyağlı tarifler kategorisine göz atmanızı öneririm.

  Elbette zeytinyağı denilince aklımıza ilk olarak Ege bölgesi gelmektedir. Bazı uyanıklar ise bu ismi kullanarak sahte yağları el altından satmaya çalışmaktadır. Bu yazımda bulacağınız 5 yöntem ile incelediğiniz zeytinyağının hakiki olup olmadığını anlayabilirsiniz. Peki hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır maddeler halinde inceleyelim.

  Hakiki Zeytinyağının Kokusuna Bakın

  Hakiki zeytinyağının kokusunda ilk hissettiğiniz zeytinin kendi kokusu olmalıdır. Bazı kişiler çeşitli maddeleri organik zeytinyağı görüntüsü vermek için ekleme yaparlar. Bu durum ise görüntüsünün güzel olmasına yardımcı olsa bile kokusunu olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır başlığı altında ilk yapılması gereken kokusunun kontrol edilmesidir. Zeytin meyvesi kokusunun dışında başka kokularda alıyorsanız şüphelenebilirsiniz.

  Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Donma Testi Yapın!

  Mümkünse almak istediğiniz zeytinyağından biraz numune talep ederek bu testi yapabilirsiniz. Özellikle eş, dostun satmaya çalıştığı doğal zeytinyağları için bu testi yapmalısınız.

  Gerçek zeytinyağları 0 ile -6 derece aralığında donmakta. Eğer bu dereceler dışında donuyor ise şüphelenebilirsiniz. Bunun haricinde diğer maddelerinde kontrol edilmesi ile kesin sonuca ulaşabilirsiniz.

  Doğal Zeytinyağı Sudan Hafiftir

  Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır sorunun en uygulanabilir testi sanırım su testidir. Uygun bir bardağı alın ve içerisine yarısına kadar su koyun. Suyun üzerine de hakiki zeytinyağı denilen yağı ilave edin. Normal şartlar altında gerçek zeytinyağı sudan hafif olduğu için üste kalacaktır. Eğer alt kısma geçiyorsa içerisine başka malzemeler katılmıştır. Bu durumda ise bu zeytinyağını tüketmek sağlık açısından zararlı bile olabilir. Bu nedenle bu yağı almamanızı öneririm.

  Gerçek Zeytinyağı Genzi Yakar

  Hakiki zeytinyağını su içer şekilde tadına bakılabilirsiniz. Ancak tadı da su gibi ise yani yağ içtiğinize dair bir geniz yanması yoksa o zeytinyağından şüphelenebilirsiniz. Çünkü gerçek zeytinyağı içildiği zaman geniz yanması hissettirir. Eğer tadına bakma şansınız yoksa diğer yöntemlere göz atmanızda önemli. Ancak size önerim kesinlikle tadına bakmadan çok almamanız yönünde olacaktır.

  Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Tuz Ruhu Testi Yapın!

  Bu testi her yerde yapmak mümkün olmayabilir. Ancak olanağınız varsa kesinlikle deneyin derim. Uygun bir kabın içinde tuz ruhu ve doğal denilen zeytinyağını karıştırın. Eğer yağ rengini değiştirmiyorsa gerçektir. Bununla beraber zeytinyağı gerçek değil ise renk değişimi olacaktır. Gözlemlenen renk pembe veya kırmızıyı andırır şekilde olmaktadır.

  Sonuç olarak yukarıda sunduğum yöntemler ile Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır? sorusunu cevaplamış oldum. Bu yöntemler dışında sizin bildiğiniz kontrol testleri varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

  Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bunun dışında güncel yayınlardan haberdar olmak adına siteme abone olabilirsiniz. Aktif şekilde sosyal medya kullanırım derseniz ayrıca Twitter, Instagram ve Facebook sayfalarından beni takip edebilirsiniz.

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.