Ham Sıvı Yağ ve Rafine Yağ Nedir? Hangisi Kullanılmalı?

Ham Sıvı Yağ ve Rafine Yağ Nedir?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • 5.482 oy verildi.
 • puanı: 4,98
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Ham Sıvı Yağ ve Rafine Yağ Nedir?
  9 Temmuz 2017 41272 defa okundu 0 yorum

  Yağlar yemeklerimizin vazgeçilmezleridir. Yağsız yemek mutfağımızda neredeyse yok gibidir. Bu nedenle bu yazımda ham sıvı yağ ve rafine yağ nedir ne demektir, farkları nelerdir gibi konulara yer vermek istedim. Öncelikle sıvı yağ denildiğinde aklımıza ilk Ege Bölgesi ve zeytinyağları gelmekte. Zeytinin içine koyulan ve ekmeğe banıp yenilen o saf zeytinyağları… Konumuza geçmeden önce Trendyol.com üzerinden sıvı yağ alımı yapabileceğinizi hatırlatalım. Fazla iştah açmadan konumuza geri dönelim.

  Ham Sıvı Yağ ve Rafine Yağın Farkı Nedir?

  Ham Sıvı Yağ :

  Genel olarak sıvı yağlar iki kategoriye ayrılır. Ham sıvı yağ ve rafine yağ şeklinde. Ham sıvı yağ dediğimiz adından da anlaşılacağı gibi çok az işleme tabi kalmış doğala yakın sıvı yağlardır. Doğal ürünler bilindiği gibi lezzetli olması ile beraber hem sağlıklı hem de bol vitamin doludur. Ham sıvı yağlar genel olarak ham maddesinin rengini taşır. Buzdolabına koyulduğunda donarlar. Bu nedenle oda sıcaklığında saklanması uygundur. Ayrıca güneş bu tür sıvı yağlar için zararlıdır. Bu nedenle sakladığınız yer güneş görmemeli ve oda sıcaklığında olmalıdır. Ayrıca bu tür yağların taze tüketilmesi önemlidir. Üretiminden iki ay geçen ham yağları kesinlikle satın almayın ve kullanmayın. İçerisinde katkı olmadığı için diğer yağlara göre hızlı bozulmaktadır.


  Rafine Yağ :

  Bu tür yağlar ise aşırı derecede fabrikasyon işlemlerden geçen yağlardır. Bu yağlar ham sıvı yağlara göre biraz daha kirden yoksundur. Köpürme yapmazlar. Kullanım süreleri ise ham sıvı yağa göre daha uzun olmaktadır. Aynı şekilde bu yağda güneşten uzak ve oda sıcaklığında saklanmalıdır. Yani şu bir gerçek ki güneş yağların düşmanıdır. Güneş gören yağlar hızlı bozulmaktadır. Bu nedenle alırken veya saklarken bu konuya dikkat etmeniz gerekir. Bu tür yağları alırken içindekiler kısmına bakabilirsiniz. İçindekiler kısmında E vitamini içerir gibi bir ibare varsa bu yağda katkı olduğu anlamına gelmektedir. Bu yazmalarının nedeni işlem gören yağda vitaminler büyük oranda kayba uğrar. Bu durum için ek olarak vitaminli olduğunu belirtme gereği duyarlar.

  Ayrıca en çok karşılaşılan bir reklam ise bitkisel yağların satışında üzerine sıfır kolesterol yazmalarıdır. Bu bir reklam hilesidir. Zaten azıcık biyoloji dersi almış biri kolesterolün sadece hayvansal ürünlerde olduğunu bilir. Bu nedenle bu tür hilelere kanmayın.

  Son olarak benim kullandığım ve sizin de kullanmanızı tavsiye ettiğim tek yağ zeytinyağıdır. Yöresel tarifler için kesinlikle öneririm. Onunda işlem görmemişi tabi ki. İşlem gören ne olursa olsun içerisindeki doğallığı kaybediyor. Ayrıca barındırdığı vitamin felan ne varsa hepsi ya azalıyor ya yok oluyor. Bu nedenle daima doğallıktan yana tercih yapmanız hem sizin için hem de aileniz için daha sağlıklı olacaktır.

  İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. En güncel içerikler ve duyurularım için Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımdan takip ediniz.

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.