Kanserle Savaşan Besinler I Kansere Karşı Savaşan Yiyecekler

Kanserle Savaşan Besinler

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • 1 oy verildi.
 • puanı: 5,00
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Kanserle Savaşan Besinler
  25 Ekim 2019 723 defa okundu 0 yorum

  Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri de kanserdir. Çeşidi ne olursa olsun insan hayatından geri dönülemez izler bıraktığı bir gerçektir. Günümüz teknolojisi ile kansere çözüm ne yazık ki bulunmuş değil. Bununla birlikte bazı besinlerin kanserli hücreleri yok ettiği veya gelişmesini yavaşlattığı bilinmektedir. Bazı yazımda da genel olarak bulunması zor olmayan kanserle savaşan besinler listesini sizlerle paylaşacağım. Liste aslında uzun olmasına rağmen okunabilirlik açısından kısa ve öz olacak şekilde hazırlanmıştır.

  Kanserle Savaşan Gıdalar: Elma

  Özellikle kış mevsiminde dalın koparılan elma gibisi yoktur. Elbette söz konusu kanserle savaşan besinler olunca organik olması da önem arz ediyor. Bu nedenle özellikle marketlerde satılan elmaları almadan üzerini kazıyarak kontrol edin. Beyaz mumsu tabaka mevcut ise o elmayı almayın. Tabi ki başka olasılık yok ise kabuklarını soyarak tüketmeniz önemlidir.

  Elma, kanserli hücreleri nasıl yok eder diye düşünüyorsanız kısaca anlatalım. Elmanın yapısında kanser için önemli olan polifenoller bulunmaktadır. Bunlar iltihap ve enfeksiyonları önleyen bitki kökenli bileşiklerdir. Bilinen bazı araştırmalara göre polifenollerin kanser hücrelerinin gelişimi engellediği gözlemlenmiştir. Bu nedenle kanserle savaşanlar açısından elma önemlidir.

  Kanserle Savaşan Gıdalar: Yeşil Çay

  Ülkemizde genel olarak kilo kontrol dönemlerinde kullanılan yeşil çay, kanserle savaşan gıdalar arasında önemli bir konuma sahiptir. Her mevsim kullanılabilir olması kanserle savaşanlar için önemlidir. İçeriğindeki antioksidanlar olarak bildiğimiz kateşin maddelerini ihtiva eder. Bu madde ile tüketildiğinde kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği ve azalttığı gözlemlenmiştir. Aslında kateşin maddeleri bildiğimiz ve her gün tükettiğimiz siyah çayda da bulunmaktadır. Ancak kanserle savaşan besinler arasında bulunan yeşil çay daha çok bu maddeden içerdiği ayrıca için tercih edilmektedir.

  Kanserle Savaşan Besinler: Turpgiller

  Turpgiller olarak nitelendirilen karnabahar, brokoli vb. besinler içeriğinde oldukça fazla C, K vitaminleri ve mangan gibi yararlı bileşenleri içermektedir. Özellikle kanserli hücrelerin baş düşmanı olan sulforaphane içermesi ile ayrıca tercih nedenidir. Yapılan çalışmalarda bu maddenin kanser hücrelerini yok ettiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle uzmanlara göre haftalık olarak en az 4-5 öğünde tüketilmeleri tavsiye edilmektedir.

  Kış mevsimlerinde özellikle bu turpgiller içeren salatalar yaparak bunları çiğ tüketmek daha faydalı olacaktır.Elbette herkes bu tarz yemek istemez. Bu durumda ise çeşitli sos tarifleri veya haşlama yöntemleri kullanılabilir.

  Kanserle Savaşan Gıdalar: Domates ve Sarımsak

  Özellikle yaz mevsiminde domates tüketimi oldukça önemlidir. Çünkü burada kanserle savaşan besinler arasına aldığımız domates, mevsiminde üretilmiş olan domatestir. Domatesin kanseri azaltma nedeni ise içeriğinde bulunan likopen maddesinden gelmektedir. Özellikle bu madde ısı ile etkileşince etkisi daha fazla olmaktadır. Bu nedenle pişmiş domates tüketimi meme, sindirim veya deri kanseri gibi birçok kanser türünde riski azaltmaktadır. Bu nedenle mevsiminde ve pişmiş olarak tüketmeye özen göstermeliyiz.

  Kanserle savaşan besinler arasındaki sarımsağa bakacak olursak içeriğindeki sülfür bileşikleri ile adeta şifa deposu olduğunu söyleyebiliriz. Genel bağışıklık sistemini güçlendirmeden tutun tümörlü hücrelerin üremesini engellemeye kadar birçok katkısı vardır. Ayrıca sadece sarısak değil bu aileye mensup diğer sarımsağa yakın besinlerde aynı özelliklere yakın etki etmektedir. Bu nedenle özellikle kokusu nedeni ile tüketmek istemiyorsanız pırasa gibi diğer benzer besinleri tüketebilirsiniz. Bu tarz sıkıntınız yok ise gündelik yemek menüsünde mutlaka soğan ve sarımsak yer alsın.

  Kanserle Savaşan Besinler: Baklagiller

  Baklagilleri bizler lifli besinler olarak tanıyoruz. Aynı baklagiller aynı zamanda kanserli hücreler açısından korkutucudur. Bu konuda yapılan araştırmalara göre aşırı şekilde fasulye, bezelye veya mercimek gibi baklagilleri tüketmek kolon kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Bununla beraber diğer çalışmalarda da meme kanseri riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

  Özellikle mevsimine bakılmadan baklagilleri tüketmek kanser riskini azaltmaktadır. Bu nedenle hafta en 3 öğünde baklagilleri tüketmek sağlıklı bireyler için yararlı olacaktır. Ayrıca yanına pilav tarifleri arasından bir seçim de yapabilirsiniz.

  Kanserle Savaşan Besinler: Yulaf Ezmesi

  Genellikle form korumak adına tüketilen yulaf ezmesi içeriğinde beta-gluten içermektedir. Bu madde ise kanımızdaki kolestrol seviyesinin düşmesine yardımcı olmaktadır. Dolayısı ile kalp sağlığımız açısından da oldukça önemli bir besindir. Bununla birlikte yulaf ezmesi içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde de kanserle savaşma konusundan oldukça yardımcı bir besindir. Günlük olarak tüketmek için önerilen miktar ortalama bir yemek kaşığı kadardır. Özellikle süt veya yoğurt ile tüketilmesi ayrıca sindirim sistemine de destek sağlamaktadır.

  Bu yazımda sizlere kanserle savaşan besinler hakkında bilgi verdim. Dilerseniz siz de bu tarz yazılarınızı kendi adınız ile blog kısmında paylaşabilirsiniz. Bununla beraber benzer içeriklerden ve en yeni tariflerden haberdar olmak adına sitemize abone olabilirsiniz. Ayrıca Twitter, Instagram ve Facebook üzerinden de bizi takip edebilirsiniz.

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.