Leblebi Tozundan Kurabiye -/- Leblebi Tozuyla Ne Yapılır ? -/- TarifAlPisir

Leblebi Tozundan Kurabiye

Tarif Puanı
12345
1 oy verildi.
4,00 puan
FavoriteLoadingDeftere Ekle

1 kişinin defterinde

Leblebi Tozundan Kurabiye
29 Temmuz 2017 2262 defa okundu 0 yorum

Sizinde benim gibi yöresel ürünlere merakınız varsa belki bu tarifimi duymuş veya belkide tadına bakmışsınızdır.İlk gördüğümde hadi canım canım boğar adamı demiştim. Tadına bakınca ve içindekileri öğrenince pek leblebi tozu gibi olmadığını anladım. Özellikle Çorum ilimizde aktar veya çerezci diyebileceğim dükkanlarda satılmakta. Sadece bu değil leblebi ile akla gelmeyen ürünleri bulabilirsiniz. Büyük şehirde belki leblebi tozu bulamayabilirsiniz ancak kesin leblebi bulabilirsiniz. Gerçi pek leblebi tozunu bulamayacağınızı sanmıyorum. Özellikle İstanbul gibi bir şehirde arayan her şeyi bulabilir. Bu gün Çorum bakalım ayrın nerede olurum bilemem. Şimdi tarifimize dönelim ve bakalım leblebi tozundan kurabiye nasıl yapılıyormuş.

Leblebi Tozundan Kurabiye İçin Malzemeler

  • bir çay bardağı şeker veya 2 çay bardağı pudra şekeri,
  • yaklaşık iki su baradağı kadar leblebi tozu,
  • 100 gram kadar tereyağı,
  • iki çay bardağı sıvı yağ,
  • alabildiği kadar un.

Leblebi Tozundan Kurabiye Nasıl Yapılır ?

Leblebi tozuyla ne yapılır derseniz işte size güzel bir tarif. Tarife başlamadan önce bir kaç detayı söylememde yarar var. Şeker miktarını ben kendime göre ayarladım. Şekeri fazla sevmediğimden biraz az olabilir. Bu nedenle kendinize göre sonraki tariflerde ayarlayabilirsiniz. Şeker yerine bal koyabilir hatta ek malzeme olarak tahinde ekleyebilirsiniz. Şimdi biz tarifimize dönelim.

Öncelikle malzemelerimizi ayarlayalım. Leblebi tozunu bulamadıysanız normal sarı leblebi alın ve robottan  geçirin. İşte size leblebi tozu. Biraz kalori bakımından zengin olduğunu görmüşsünüzdür. Dilerseniz un helvası gibi deneyebilirsiniz. Ama ben fırında pişirmeyi tercih ediyorum. Öncelikle uygun bir yoğurma kabımızı alalım.leblebi tozu, şeker, sıvı yağ ve oda sıcaklığında bulunan yumuşak tereyağını ilave edin. İyice karışmasını sağlayın.Karışım olduktan sonra kontrollü şekilde yedire yedire unu ilave edin. Hem ilave edin hem yoğurun. Şekillendirmeyi nasıl yapacağınız size kalmış. Eğer krem şanti torbasına koyacaksanız biraz sıvı olsun. Eliniz ile tarifimizde olduğu gibi yuvarlak şekil verecekseniz biraz katı olsun. İşte bu katılığı ekleyeceğiniz un miktarı ayarlayacaktır. Ben katı olsun dedik. Hamur hazır olunca şeklini verin. Birazda süslü olsun derseniz ortasına leblebi koyabilirsiniz. Bu şekilde tane tane yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye dizin. Fırın sıcaklığını 170-180 derece olacak şekilde ayarlayın. Bu sıcaklıktaki fırında kontrollü olarak yaklaşık on dakika kadar pişirin. Burada pişirmeye çok dikkat edin. Zira hızlı şekilde yanmaktadır. Bu nedenle istediğiniz kızarıklığa gelmesi için iyi şekilde kontrol edin. Pişme işleminden sonra ılık şekilde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun ve yorumlarınızı unutmayınız.

Sizde Tariflerinizi Sitemizde Paylaşın

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.