Mantar Dolması Tarifi I Peynirli Mantar Dolması Yapılışı

Mantar Dolması

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • 1.875 oy verildi.
 • puanı: 4,80
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Mantar Dolması
  14 Ocak 2021 138224 defa okundu 1 yorum

  Mantar dolması tarifini eminim daha önceden duymuşsunuzdur. Özelliği bana göre tavuk eti gibi olması ve her türden mantarla olmamasıdır. Malum dolma yapacağımız için büyük çeşit mantar seçilmesi gereklidir. Eskiden köye gittiğimiz zaman ormanda mantar toplardık. Ancak zamanla onlarda tadını yitirdi. Hatta artık eskisi kadar olmuyor. Neden bilmiyorum ancak eskiden olan çoğu ürün günümüzde pek olmuyor. Mantarlar da bunlardan biri. Bu yazımda sizlere mantar dolması tarifi hakkında bilgi vereceğim. Yapılışı ve lezzeti bakımından sevdiğim bir tarif olduğunu söyleyebilirim.  Siz de bu pratik tarif ile sevdiklerinize güzel bir menü hazırlayabilirsiniz. Yanına genelde Çin usulü buharda pilav tarifi güzel gidiyor. Bununla beraber içecek tarifleri kısmından da bir seçim yapabilirsiniz. Özellikle hoşaf cinsi soğuk içecekler sofranıza oldukça lezzet katacaktır. Tabi ki teklif benden karar sizden. Şimdi tarifimizin detaylarında neler varmış birlikte inceleyelim.

  Mantar Dolmasının Malzemeleri

  • yaklaşık yarım kilo mantar
  • yüz gram kadar tulum peyniri
  • isterseniz bir iki tane domates, biber.

  Mantar Dolması Nasıl Yapılır

  Mantar dolması için oldukça büyük şekilde mantar seçmek gerekiyor. Bu uyarıdan sonra ilk yapmanız gereken tüm malzemeleri görülebilir bir yere sıralamanızdır. Daha sonra ise temizlenmesi gereken mantar saplarını ve diğer malzemeleri temizleyin. Mantarlar adeta bir tabak görünümü kazanmalıdır. Malum içini dolduracağımız için bu şekli alması önemlidir. İçerisine tulum peyniri koyuyoruz. Dilerseniz kaşar peyniri de koyabilirsiniz. Ancak peynir çeşidi yerken önem kazanıyor. Mesela kaşar sünüyor ve aşırı sıcak geliyor. Bu nedenle sıcak şekilde servis etmeniz riskli olacaktır. Kararınızı verdikten sonra devam edin. Üzerine de isteğinize göre domates veya biber parçaları ekleyebilirsiniz. Doldurğumuz mantarlarımızı tavaya alıyoruz ve tavamızın kapağını kapatıp kontrollü bir şekilde pişiriyoruz. Aslında fırında da pişirebilirsiniz ancak tava daha pratik olduğu için bu yöntemi sizlere sundum. Özellikle diyet yaptığınız günlerde tercih edeceğiniz bir lezzet olabilir. Şimdiden afiyet olsun.

  Bu tarifimi beğendiyseniz sosyal medya hesaparınızı kullanarak sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Hatta onları diğer sosyal medya hesaplarıma yani Instagram, Twitter veya Facebook sayfalarımı beğenmelerini, takip etmelerini söyleyebilirsiniz. Siz de tariflerinizi sitemde yayınlamak isterseniz tarif gönderme formu aracılığı ile içeriklerinizi iletebilirsiniz.

  Yorumlar