Meyve Saklama Yöntemleri Nelerdir? - TarifAlPisir.com

Meyve Saklama Yöntemleri

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • 2 oy verildi.
 • puanı: 3,00
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Meyve Saklama Yöntemleri
  17 Mart 2017 1852 defa okundu 0 yorum

  Meyveleri nasıl saklamalı dediğimiz zaman bir çok alternatif aklınıza gelebilir. Meyve saklama yöntemleri nedir dersek ilk akla gelen buzdolabına koymaktır. Ancak her zaman buzdolabı bulundurma imkanı olmayabilir. Mesela ağacından topladığınız meyveleri nasıl saklarız bir örnekle açıklayalım. Ağacından elmaları topladık diyelim. Topladığımız elmaları saklamak için tek tek olacak şekilde ince kağıtlara sarın. Daha sonra sap kısımları aşağıya bakacak şekilde temiz bir kutu veya sepete yerleştirin. Tabi bu şekilde en fazla iki sıra yapmanız çok iyi olur. Nedeni ise hava almalı ve üst kısmından baskı olmamalıdır.

  Bu yazımızda genel olarak saklanmasına dikkat edilmesi gereken meyvelere yer verdim. Şimdi tek tek inceleyelim.

  Meyve Saklama Yöntemleri: Armut Saklama Yöntemi

  Armut saklama koşulları konusuna geçmeden önce, nasıl armut almalıyız bu konuyu inceleyelim. Aslında meyve saklama yöntemleri, meyve seçimi ile başlar. Armut, bildiğiniz gibi ham şekilde toplanan bir meyvedir. Bu nedenle alırken kesinlikle sert olanlardan seçmelisiniz. Tabi ki zevkiniz belki yumuşak ve sulu armuttan yana olabilir. Bu durumda da tabi ki yumuşak seçmelisiniz ancak özellikle sap kısımlarının kuru olmasına özen göstermeniz gerektiğini unutmayın. Eğer bu şekilde yumuşak armut seçmek istiyorsanız bir diğer önemli hususta aldığınız armutları çok bekletmeden tüketmelisiniz. Yumuşak armut diğer sert armutlara göre daha kısa sürede bozulmaktadır.

  Meyve Saklama Yöntemleri: Avokado Saklama Yöntemi

  İthal meyvelerden olan avokado toplandıktan sonrada büyüyebilir. Tabi ki belli bir zamana kadar. Bu nedenle saklama koşulları önemlidir. Özellikle saklanan ortamın sıcaklığına dikkat edilmeli ve ılık olması sağlanmalıdır. Avokadoyu aldıktan sonra temizleyip bir buzdolabı poşeti içerisinde ılık yerde bütün olarak saklayabilirsiniz. Bununla beraber avokadoyu soyu saklamak isteyebilirsiniz. Bu durumda soyulmuş avokado nasıl saklanır diyebilirsiniz. Öncelikle avokadoyu hızlı şekilde soyup, kesilmelidir. Antioksidanlar nedeni ile hızlıca kararan bir meyvedir. Bu nedenle soyulan avokadoların üzerine biraz limon sıkın. Daha sonrasında hava ile temasını kesin. Bunun için streç film kullanabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise dilimlediğiniz avokadoların üzerini örtecek kadar suyun içerisinde saklamaktır. Sonuç olarak sizden istenen hava ile temasının önlenmesidir. Yöntem size kalmıştır.

  Meyve Saklama Yöntemleri: Kivi Saklama Koşulları

  Bu meyve avokado gibi toplanma sonrasında da yetişmeye devam edebilir. Bunun için yumuşak olanlardan seçmeniz hemen tüketim açısından uygundur. Sert kivi tercih ederseniz olgunlaşması için beklemeniz gerekir. Bu nedenle olgun kiviler seçmenizde yarar var. Kivi saklama koşulları için oda sıcaklığı yeterlidir. Eğer buzdolabında saklamak istiyorsanız iki hafta içinde tüketmelisiniz. Aksi durumda iki haftadan sonra kiviler bozulacaktır.


  Meyve Saklama Yöntemleri: Muz Saklama Koşulları

  Bilindiği gibi limon, muz çeşitli gazlarla sarı renk alması sağlanmakta. Yani hemen satmak için sararması beklenmemekte. Bu nedenle muzu yeşil olarak alabilirsiniz. Bu durumda yeşil muz nasıl saklanır diyebilirsiniz. Yeşil muzun sararması için uygun bir havluya sarıp kağıttan bir poşetin içine koymalısınız. Bu durumda bir gün içerisinde muzlar sarı renk alacaktır.

  Meyve Saklama Yöntemleri: Hurma Nasıl Saklanır

  Bu hurma domates gibi büyük olan hurma çeşididir. Hurma aynen diğer meyveler gibi koparıldıktan sonra da olgunlaşmaya devam eder. Ham hurma nasıl olgunlaştırılır diyebilirsiniz. Bunun en kolay yolu ham hurmaları oda sıcaklığında bekletmektir. Bu sayede olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz. Saklamak için ham hurma kullanmalısınız. Nedeni ise olgun hurma buzdolabında bile en fazla üç içinde bozulacaktır.

  Meyve Saklama Yöntemleri: İncir Saklama Koşulları

  Bu meyvemiz diğer meyveler gibi dalından alındığında olgunlaşmaya devam etmez. Olgun halde dalından koparılır. Oldukça hassas bir meyve olan incirin saklanması ve istiflenmesi de önemlidir. Olgun hali yumuşak olduğu için ezilme ihtimalide oldukça fazladır. İncirleri uzun süre saklamak için birbirleri ile temasın kesilmesi gerekir. Evine getirdiğiniz incirleri temiz bir kaba ve tek tek birbirine dokunmayacak şekilde yerleştirin. Bu sayede bir haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

  Sizlere genelde ithal olan meyvelerden ve meyve saklama yöntemleri hakkında bilgi verdim. Sizinde değişik meyve türleri için önerileriniz varsa yorum kısmından veya üyemiz olarak içerik şeklinde bizimle paylaşabilirsiniz.Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Hatta Instagram, Google Plus ve Facebook sayfalarından bizi takip edebilirsiniz.


  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.