Mısır Şurubu (Glikoz Şurubu) Zararları - TarifAlPisir.com

Mısır Şurubu (Glikoz Şurubu) Zararları

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • (Oylama yapılmadı)
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Mısır Şurubu (Glikoz Şurubu) Zararları
  6 Nisan 2017 1671 defa okundu 0 yorum

  Abur cubur olarak tabir ettiğimiz tüm hazır yiyecekler özellikle çocuklar için vazgeçilmez sınıfında yer almakta. Cipsinden tutunda jelibonuna kadar tüm yiyecekler çocuklarımızın ilgi odağında. Peki içerik olarak bu ürünler neler ihtiva etmekte. Sağlıksız denilmekte ama neden? Özellikle içerdikleri mısır şurubu (glikoz şurubu) zararları sağlık açısından oldukça önemli.

  Üreticiler sağlık açısıdan değil de ekonomik açıdan konuya bakmaktalar. Şöyle ki glikoz şurubu yani mısır şurubu normal şekere göre daha fazla tatlandırıyor. Üstelik ekonomik olarak daha uygun. Bu nedenle üreticiler bu şurupları tercih etmektedirler.

  Uzun süreli tüketiminde kansere kadar ilerleyen bu glikoz şurubu yani diğer adıyla mısır şurubu bakalım ne gibi zararlar ihtiva etmektedir.  Mısır Şurubu (Glikoz Şurubu) Zararları ve Tehlikesi

  Temel olarak tüm vücudumuz için tehlikelidir diyebilirim. Metabolizmayı zamanla bozmaktadır. Özellikle pankreas kanseri başta olmak üzere bir çok kanser türüne davetiye çıkarmaktadır. Bunun yanında hormonel olarak olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Uzun süreli kullanım sonucunda ise şeker hastalığı oluşumunu tetiklemektedir.

  En çok görülen ie obeziteye neden olmasıdır. Hazır gıdaların temel olarak kilo aldırmaları bu nedenden olsa gerek. Bilinen diğer olumsuz etkileri ise kansızlık, yüksek kolesterol, kalp büyümesi vb. şeklinde olduğu gözlemlenmiştir.

  Neler Yapılabilir?

  Öncelikle piyasada glikoz şurubu kullanmayan firma sayısı çok az. Mümkün olduğunca bu firmalardan alış-veriş yapmaya çalışın. Özellikle hazır tatlılarda yani baklava, kadayıf, revani vb. şekerli tatlılarda fiyat ekonomik olsun diye mısır şurubu kullanmaktalar. Bir ürünün içeriğinde mısır şurubu yani glikoz şurubu olup olmamasını ise ya tadına bakarak yada içeriğine bakarak anlayabilirsiniz. Her ürünün tadına bakamayacağınız için geriye içindekiler bölümü kalıyor.

  Bunlar dışında market raflarında bulunan kek, çikolata, kola, aromalı maden suyu vb. her türlü üründe mevcuttur. Bu ürünlerden seçmek oldukça zor çünkü daha önce belirttiğim gibi içerisinde bulunmadığı ürün sayısı oldukça az.

  Çocuklarınız açısından onlara hazır gıdalar yerine evde yaptıklarınızı tüketme imkanı sağlayın. Evde yapabileceğiniz bir şekersiz üzüm hoşafı veya kadayıf tatlısı emin olun daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca sürekli tüketimin önüne geçmeli ve gerekiyorsa başka yolu yok ise kontrollü şekilde tüketilmeye çalışılmalıdır.

  Sizinde bu konu hakkında bir düşünceniz varsa yorum kısmında belirtmenizi isterim. Herkese sağlıklı günler dilerim.

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.