Mutfak Temizleme Ve Kötü Kokuları Giderme Yöntemleri Nelerdir? - TarifAlPisir.com

Mutfak Temizleme ve Kötü Kokuları Giderme

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • (Oylama yapılmadı)
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Mutfak Temizleme ve Kötü Kokuları Giderme
  29 Mart 2017 1796 defa okundu 0 yorum

  Ev hanımlarının sıkça karşılaştıkları durumlardan biride mutfaktaki kötü kokulardır. Bu yazımızda sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm mutfak temizleme ve kötü kokuları giderme yolları hakkında oldu.

  Öncelikli olarak bulaşık yıkama konusundan söz edelim. Bulaşıklarınızı ister elde isterseniz makinede yıkayın fark etmez, durulama esnasında sirke koyabilirsiniz. Sirke bulaşıklarından gelen kokuların önüne geçecektir. Aynı zaman bulaşık makinenizi doğal yolla temizlemek isterseniz yıkma gözüne koyacağınız sirke temizleyecektir.

  Aşırı şekilde soğan kokusu veya benzeri bir koku bulaşıklarınıza sinmiş durumda bile olsa dediğimiz gibi önce su ile yıkayın ve son durulama suyuna sirke ilave edip durulayın. Bu durumda dahi koku giderilecektir.

  Mutfak temizliğinde aslında kısım kısım ayırmak doğru değil. Sonuç olarak ufak bir etkiden tüm mutfak etkileyecektir. Ancak daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacı ile alt başlıklar altında vermek istedim.


  Plastik Termos Kokusu Nasıl Giderilir?

  İster pikniğe giderken isterseniz günlük yaşamınız termoslar vazgeçilmezimizdir. Ancak dikkat edilmediğinde kötü kokular oluşumuna hatta sağlık açısından ciddi zararların oluşmasına neden olur. Bu bağlamda termos temizliği konusunda özen göstermek gerekli. Özellikle her gün kullanıyorsanız daha fazla dikkat etmelisiniz.

  Termos kokusu nasıl giderilir derseniz cevabı, kullanmadığınız zamanlar termosu temizleyip içerisine iki veya üç kaşık kadar kuru olacak şekilde pirinç veya mercimek koyun. Pirinç veya mercimeği ilave ettikten sonra üzerini örtecek kadar su ekleyin. Güzelce yaklaşık olarak iki dakika kadar çalkalayın. Çalkalama işleminden sonra yine sirke kullanacağız. Yaklaşık bi su bardağına 1 çay kaşığı olacak şekilde sirkeli su hazırlayın. Hazırladığınız sirkeli su ile termosu güzelce yıkayın ve kurulayın.

  Termosu temizledikten sonra eğer uzun bir süre kullanmayacaksanız içerisine defne yaprağı ve bir tatlı kaşığı tuz koyarak ağzını kapatın. Bu sayede koku oluşumunu engellemiş olursunuz.

  Plastik Kaplardaki Kokusu Nasıl Giderilir?

  Plasktik kaplar sağlık açısından tavsiye edilmese de yoğun şekilde kullanılmaktadır. Dolayısı ile zaman zaman kokudan şikayet edilmektedir.

  Plastik kaplardaki kokuyu gidermek için öncelikle karbonatlı su ile yıkayınız. Daha sonra yıkadığınız bu plastik kapların içerisine sirke koyup yaklaşık iki veya iki buçuk saat bekletin. Daha sonra durulama yapın ve kullanıma devam edebiliriniz.

  Aynı şekilde cam kaplar içinde kötü koku oluşumunu önlemek için içerisine hardal ve üstünü örtecek kadar su ekleyip çalkalayın. Sonrasında sirkeli su ile yıkayın ve kullanıma devam edin.


  Lavoba Kokuları Nasıl Giderilir?

  Özellikle yağmurlu havalarda lavobalardan istenmeyen kokular gelmektedir. Bu kokunun önüne geçmenin basit yöntemleri mevcuttur. Öncelikle hiç bir şey ile uğraşmadan lavoba koku giderici tablet kullanabilirsiniz. Ancak doğal bir yöntem isterseniz size önerim sirkeli su ile lavobanızı yıkamaktır. Aynı sonucu limon ile alabilirsiniz. Bunları kullanarak hem musluk kısmını hemde lavoba kısmını temizleyin ve koku nerden gelirse gelsin önlemiş olursunuz. Ayrıca diğer bir püf nokta ise lavobanızda kireç sürekli oluşuyor ise önlemenin en kolay yolu, lavobanızı kuru tutmaktır.

  Mutfak Temizleme Ve Kötü Kokuları Giderme: Mutfak Gereçleri Temizliği

  Mutfak gereçleri temizliği için pratik bilgileri daha önce yazdığım yazıda vermiştim. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bu kısımda da bu konuya yer vermek istedim.

  Özellikle bulaşıklarınızı makinede yıkıyorsanız lekeler iyi çıkmayabilir. Örneğin kurumuş süt lekesi veya hamur lekeleri bu durumda zor çıkabilir. Bunun için lekeli bulaşıkları yıkama öncesi mümkünse sıcak su içinde bekletin. Bu sayede lekeler kolay çıkacaktır.

  Piyasada bir çok plastik masa örtüsü mevcut. Hanımlar severek bu plastik ürünleri mutfaklarında kullanmaktalar. Ancak plastik masa örtüleri zamanla parlaklığını yitirir. Bunun önüne geçmek için sütlü su ile silebilirsiniz. Yaklaşık olarak bir litre suya bir yemek kaşığı kadar süt eklemeniz yeterlidir. Bu sayede muşamba örtüler daha parlak ve temiz görülecektir.

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.