Peynir Yapımı -/- Kaynamış Sütten Peynir Yapımı -/- TarifAlPisir.com

Peynir Yapımı

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • (Oylama yapılmadı)
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Peynir Yapımı
  19 Ekim 2016 1237 defa okundu 0 yorum

  Peynir, kahvaltılarımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle çocuklarımız bu beyaz lezzet deposuna bayılmaktadır. Hani birde her şeye yakışması ayrı konu. Peynirli yumurtasından tutunda peynirli tostuna kadar her kahvaltılık ve atıştırmalık içinde kullanılabilir. Peynir çeşit olarak ülkemizde oldukça fazla. Bir markete girdiğiniz zaman bir çok peynir çeşidi ile karşılaşmanız mümkün. Peki karşılaştığımız peynir çeşitleri gerçekten sağlıklı mı tartışmaya açık bir konu. Çoğunun içeriğinde süt türevleri kullanılmakta ve bu nedenle kireç gibi olmakta. Biraz iyisi dediğimiz zaman ise peynir fiyatları oldukça yükselmekte. Bu konuyu düşününce evde neden kendimiz yapmıyoruz dedim ve bu yazı ortaya çıktı. Bu nedenle bu yazımda sizlere evde peynir yapımı hakkında bilgiler vereceğim. Evde peynir yapımı oldukça kolay ve bir o kadarda sağlıklı olduğunu belirteyim. Tarife geçmeden önce peynir nedir nereden günümüze gelmiştir biraz bilgi vermek isterim.

  Peynir Yapımı

  Peynir Yapımı

  Peynir Yapımı Öncesi Biraz Tarihçe

  Peynir tarihi oldukça uzun ve köklü bir geçmişe sahip. Dilimize ise Farsça’dan geçtiği bilinmekte. Farsça’da kullanılan panir kelimesi günümüze peynir olarak ulaşmış. Panir kelime anlamı olarak Farsça’da sütten yapılan anlamı taşımaktadır. Peynir yapımı mayalı ve mayasız diye tarifler bulabilirsiniz. Ancak mayasız peynir hakkında şuan bir bilgim yok. İnşallah ilerleyen günlerde bu konuyu da araştırıp size en güzel tarifini sunarım. Bu tarifim ise kaynamış sütten peynir yapımı konusunu ele alacaktır.

  Bununla beraber köklü bir geçmişe sahip olduğunu söylemiştim. Bilinen en eski peynir ile ilgili kalıntılar yaklaşık 5 bin yıl önceye dayanmakta. Günümüzde Polonya dediğimiz bölgede rastlanmıştır. Bazı bilim adamlarına göre ilk yapımı yaklaşık 8-9 bin yıl önceye dayanmaktadır. Hatta Orta Asya veya Orta doğu dolaylarından çıktığını düşünmekteler. Bu bölgedeki insanların göçebe hayatı benimsemesi ve ilk koyunu evcilleştirip peynir yapımında kullandıkları düşünülmekte.

  Günümüzün Peynir Ülkesi

  Günümüzde peynir çeşitleri dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak Fransa, İsviçre, İtalya ve Hollanda gelmektedir. Özellikle çeşit bakımından Hollanda birinci sırada diyebilirim. Fransız fromagerie peyniri ülkenin sembolü diyebilirim. Avrupa gezisi felan yaparsanız bir tadına bakmanızı öneririm. Fransız mutfağı bu peyniri ile bir hayli övünür ve oldukça iddealı davranır. Fransa’dan sonra aklıma gelen bir diğer ülke ise İsviçre’dir. Bu ülkede 400’den fazla peynir çeşidi mevcut. Tabi hepsinin tadına bakmanız mümkün olmaz.

  Bir başka önerebileceğim ülke ise İtalya. İtalya dediğim zaman ilk aklınıza Mozzarella peyniri geliyordur. Evet oldukça lezzetli olan bu peynir çeşidi İtalya’ya aittir. Ülkemizde de bir çok peynir çeşidi görmemiz mümkün. Sanırım reklam eksikliği ile adlarını pek fazla duyuramamışlar. Erzincan tulumu, Erzurum tel peyniri veya Van otlu peynir aklıma gelen en bilindik peynirler. Fiyatları yüksek ancak ithal peynirler kadar değil.

  Biraz fazla uzatmış gibi olsam da yaklaşık 9 bin küsür sene geçmişi olan peynir için az bile diyebilirim. Şimdi evde peynir yapımı nasıl oluyormuş tarifine bakalım.

  Sizde Tariflerinizi Sitemizde Paylaşın

  • Kişi Sayısı:
   4-5 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
   180 dakika
  • Pişirme Süresi:
   20-25 dakika

  Malzemeler

  • yaklaşık beş, altı kilo kadar köy sütü,
  • bir şişe peynir mayası,

  Yapılışı

  Peynir yapımı için öncelikle sütümüzü ılıyacak şekilde ısıtalım. Beş kilo sütten yaklaşık olarak yarım kilodan fazla peynir çıkmaktadır. Buna göre hesap edip kendi miktarınızı ayarlayabilirsiniz. Daha sonrasında ılıyan süte yaklaşık olarak bir buçuk kapak kadar peynir mayası ekleyin.Üzerine nemli bir bez ekleyin ve yaklaşık bir buçuk yada iki saat kadar bekleyin. Daha sonrasında bez bir torbaya boşaltın ve süzülmesini bekleyin.Bir gece bu şekilde kalsın ki iyice süzülsün. Daha sonra peynirimiz hazırdır. Afiyet olsun ve yorumlarınızı unutmayınız.

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.