Pratik Bilgiler - TarifAlPisir.com Yardımcı Blog Yazıları

Pratik Bilgiler

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • 5.942 oy verildi.
 • puanı: 4,88
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Pratik Bilgiler
  7 Haziran 2022 152153 defa okundu 0 yorum

  Pratik bilgiler mutfak için oldukça önemlidir. Ufak bir bilgi sayesinde yemeğin lezzeti değişebilir veya hiç çıkmaz denilen lekeler çıkabilir. Yeter ki doğru bilgi olsun. Bu başlık altında en çok lazım olan bilgileri derledim. Mutfak konusunda en azından bu bilgileri bilmek yararlı olacaktır.

  Kararan Çatal, Bıçak ve Kaşıklar :

  Makinede yıkama yaptığımız bıçak, çatal ve kaşık gibi metallerin zaman içerisinde karardığını sizde gözlemlemişsinizdir. Bu durumun önüne geçmek için size önerimiz bulaşık makinemizin gözüne ayda bir kereden fazla olmamak üzere çamaşır suyu ekleyin. Bu pratik bilgiler ile çatal, kaşık ve bıçaklarınızın parlamasını sağlayabilirsiniz.

  Tahta Malzemeler Hakkında Pratik Bilgiler:

  Mutfakta kullandığımız tahta kaşık veya doğrama tahtası gibi malzemeler zamanla renklerini kaybederler. Yöresel yemek tarifleri yapanların sıklıkla karşılaştığı durumdur. Bu durumun önüne geçmek için tahta malzemelerimizi duru suda tamamen ıslatıp kullanırsak renk değişim süresini uzatmış oluruz. Ancak tabi sonuçta ahşap ve sıvı ile temas ettiği için zamanla renk değişimi olacaktır.

  Kahve veya Çay Fincanlar İçin Pratik Bilgiler:

  Sizin de dikkatinizi çekmiştir. Bazen çay veya kahve fincanlarında çıkmayan lekeler kalmaktadır. Bu lekeleri çıkartmak için bir çok yol mevcut. Örneğin ilk denemeniz gereken yol, bir havlunun ucunu deterjanlı suya batırın ve lekeyi ovuşturarak çıkarın.

  Bir başka yolu ise kulladığınız diş macunu ile lekeleri çıkarabilirsiniz.  Çaydanlıkları Parlatmak :

  Kullandığımız çaydanlıklarımız zamanla parlak görüntüsünü kaybederek mat bir görünüm bürünür. Bu durumda çaydanlıklarınızı eski görünümüne kavuşturmak için bir çay bardağı sirke ve bir tutam tuz kurtarıcınız olacaktır. Sert bir süngeri sirkeye batırın ve üzerine tuzu da ekleyin, çaydanlıklarınızı güzelce ovun ve eski parlak çaydanlıklarınıza kavuşun.

  Teflon Tavalardaki İnatçı Lekeler :

  Özelikle kızartmalar için kullandığımız teflon tavalarımızda zamanla inatçı lekeler ile oluşabilmektedir. Bu inatçı lekeleri çıkarmak için bir bardak suya yaklaşık iki çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke ekleyip karıştırın. Daha sonra bu karışımı tavanın içerisine koyup yaklaşık on dakika kaynatın. Sonuç olarak lekelerin kolayca çıkacaktır.

  Etiket İzlerinden Kurtulma :

  Aldığımız bir kavanozun veya hediyelik eşyanın üzerindeki etiketlerden kurtulma isteriz. Ancak çıkardığımız zaman ya yarısı elimizde kalır yada çok kötü şekilde bir iz bırakır. Bu durumun önüne geçmek için mobilya cilasını bir bez yardımı ile etiketin iz bıraktığı yere sürün. Göreceksiniz ki etiket izi tamamen silinecektir.

  Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşın. Ek olarak güncel içeriklerimden veya duyurularımdan haberdar olmak adına Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.