Rokanın Faydaları ve Zararları I Roka Nasıl Saklanmalıdır?

Rokanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • 4.138 oy verildi.
 • puanı: 4,94
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Rokanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?
  4 Haziran 2022 75163 defa okundu 0 yorum

  Rokanın faydaları diyet yapanlar tarafından iyi bilinmektedir. Salataların içerisinde yer alan koyu renkli ve ekşimsi tadı ile bilmeyen yoktur. Rokanın faydaları ile birlikte zararlarının da olduğunu biliyoruz. Genel olarak periyodik tüketildiği zaman vücuttaki toksitlerden arındırmaktadır. Bu nedenle uzmanların bolca öneri listesinde yer almaktadır.

  Roka, içerisinde ihtiva ettiği birçok mineral ve vitamin ile insan vücudu açısından oldukça değerlidir. Yüksek oranda C vitamini ve yanına ek olarak A, E ve K vitaminleri içermektedir. Vitamin yönünde oldukça değerlidir. Bu nedenle sadece içindeki vitaminler nedeni ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Elbette sadece bunlar değil ek olarak folik asit gibi vücudumuz açısından oldukça önemli maddeleri de içermektedir.

  Rokanın Faydaları Nelerdir?

  İçerik bakımından ne kadar faydalı olduğunuz bir önceki satırlarda dile getirdik. Şimdi ise maddeler halinde neden tüketilmesi gerektiğini inceleyelim.

  • Roka, kanımızdaki oksijen oranın arttırır. Bu durum neticesinde ise vücut direnci artar. Yani birçok hastalık için kalkan görevi görmektedir.
  • Barındırdığı A vitamini sayesinde kemiklerin ve dişlerin güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle gelişim çağında kontrollü olarak tüketilmesi iyi olacaktır.
  • Göz sağlığı açısından oldukça önemli bir besindir. İleri yaşlarda oluşabilecek göz problemlerini önlemeye yardımcı olmaktadır.
  • İçeriğinde bulunan K vitamini ile kemiklerin gelişimine olumlu katkı sağlar. Sadece gelişimine değil ayrıca kemik sağlığının korunmasına da yardımcı olmaktadır.
  • Bazı araştırmalar özellikle Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle ileri yaşları beklemeden günlük yaşamda azar azar tüketme alışkanlığı kazanılması önemlidir.
  • Rokanın içerisindeki sülforafan ve tiyosiyanatlan benzeri maddeler bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bunun yanında özellikle kanser hücrelerinin oluşumunun önlendiği bilinmektedir. Özellikle rahim kanserinde oldukça koruyucu olduğu gözlemlenmiştir.
  • Rokanın özellikle üst solunum hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle tüketilmesi durumunda idrar veya balgam şeklinde toksinleri attırmaktadır.

  Rokanın Zararları Nelerdir?

  Rokanın faydaları olduğu gibi bilinen zararları da olduğu bir gerçektir. Bu nedenle bilinçli şekilde tüketilmesi önemlidir. Bazı zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Rokanın aşırı tüketimi o gün için tansiyonu yükseltir. Özellikle kalp hastaları bu nedenle kontrollü tüketmelidir.
  • Rokanın içerisindeki nitrat özellikle cilt açısından önemlidir. Bu nedenle aşırı tüketimi cilt üzerinde olumsuz etkiler görülmesine neden olur.
  • Özellikle tüketim sonrası midenizde yanma veya ağrı meydana geliyorsa bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Bu durumda bir uzmana danışmanızda yarar vardır.
  • Midenizde ülser veya gastrit gibi rahatsızlığınız varsa olumsuz etki edebilir. Eğer bu rahatsızlıklardan birine sahipseniz kontrollü tüketmeniz önemlidir.

  Sağlıklı Tüketim İçin Roka Nasıl Saklanmalıdır?

  Rokanın faydaları görüldüğü gibi saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Elbette bu faydalara ulaşmak için hem saklama hem de temin etme koşulları oldukça önemlidir. Peki doğru şekilde roka nasıl saklanır?

  Saklama koşullarından önce temin etme aşamasına göz atmalıyız. Öncelikle taze olduğundan emin olduğunuz yerlerden almalısınız. Böylece tüm vitamininden faydalanmanız mümkün olacaktır. Bunun yanında saklama için buzdolabı tercih etmelisiniz. Özellikle hava ile teması kesen kaplar içerisinde saklayabilirsiniz. Eğer imkan yoksa bir gazete parçasına sarıp poşetleyerek buzdolabı içinde saklayabilirsiniz.

  Bu blog yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Bununla beraber en güncel içerikleri takip edebilmek için Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

  Kaynaklar:

  • www.healthline.com/health/food-nutrition/arugula
  • health.usnews.com/health-news/blogs/eat-run/articles/health-benefits-of-arugula

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.