Salça Küflenmesi Nasıl Önlenir ? -/- Salça Küflenir mi ? -/- TarifAlPisir.com

Salça Küflenmesi Nasıl Önlenir ?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • (Oylama yapılmadı)
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Salça Küflenmesi Nasıl Önlenir ?
  1 Temmuz 2017 2119 defa okundu 0 yorum

  Salça, yemeklerimizin vazgeçilmezidir. Özellikle evde yapılan salçanın tadı bir başka olmaktadır. Bildiğiniz gibi en çok domates ve biber salçası yapılır. Yapılması bir o kadar zahmetli olan bu ürünün saklaması da oldukça önemlidir. Bu yazımızda size salça küflenmesi nasıl önlenir konusu üzerinde duracağız.

  Salça bozulur mu ? Tabi ki salça bozulabilir bir üründür. İçerisinde bulunan nem nedeni küflenme meydana gelir ve tadı değişebilir. Bazen yanlışlıkla küflü salça yedim diyen birine rastlayabilirsiniz. Tadı değişik ve fazlası zararlıdır. Salçanızı kendiniz yapabilir veya satın alabilirsiniz. Her iki durumda da saklama koşularına dikkat etmelisiniz. Saklama ile ilgili bir çok yöntem vardır. Bu yazımızda bunlara yer veriyoruz.


  Saklama Yöntemleri İle Salça Küflenmesi Nasıl Önlenir ?

  İster evde kendiniz yapın isterseniz hazır olarak aldığınız salçanın saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Eğer kalabalık bir aile değilseniz her zaman küçük paket salçaları tercih edin. Bir kaç tane alabilirsiniz. Ancak ağzı açılan salçayı hemen tüketmeye bakmalısınız. Hava aldığı zaman bakteriler çoğalma ortamı bulur ve salça bozulmaya başlar.

  Bir başka yöntem ise büyük bir salça bidonu alabilirsiniz. O zaman eve geldiğiniz zaman tüm kutuyu uygun bir tencereye koyun. İçerisine çok az olacak şekilde sıvı yağ veya zeytinyağı ilave edin. Bu şekilde hafifçe karıştırın. Çok az olacak şekilde kavurun. Kavurduğunuz salçayı uygun şekilde cam kavanozlara koyun ve saklayın. Bu şekilde bozulmasını önleyebilirsiniz.

  Bir başka yöntem ise yaklaşık salçanın üst kısmına sıvı yağ koyup buzdolabında saklama yöntemidir. Aşırı derece salçanız var ise bu defa sıvı yağ yerine katı yağ koyun. Oluşan sert tabaka küflenmeyi önleyecektir.


  Salçayı Dondurarak Saklama Yöntemi

  Bu yöntem için yaklaşık bir kilo salçanın içerisine bir bardak su ekleyin. Birazda sıvı yağ ekleyin. Ocağın üzerinde azıcık karıştırın. Daha sonrasında yetecek kadar tuz ekleyin. Hazırladığımız bu karışımı buz dondurma kapına kaşık kaşık koyun. Bu şekilde dondurucuya koyun ve dondurun. Donma işleminden sonra kalıp halinde olan salçaları uygun buzdolabı poşedine alın ve buzdolabında saklayın. Kullanacağınız zaman çözülmesini beklemeden tencereye atın ve kullanın.

  Bu yöntem oldukça sağlıklıdır. Ancak püf noktası önceden tuz attığınızı unutmayın. Aksi durumda yaptığınız yemek tuzlu olur. Bunu planlayarak tuzunu koymanız iyi olacaktır.

  Sizde Tariflerinizi ve Yazılarınızı Paylaşmak İstermez misiniz ?

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.