Soğan Kokusu Nasıl Giderilir? - Soğan Kokusu Ağızdan Nasıl Giderilir?

Soğan Kokusu Nasıl Giderilir?

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • (Oylama yapılmadı)
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Soğan Kokusu Nasıl Giderilir?
  14 Mart 2017 3150 defa okundu 0 yorum

  Yemeklerimize o eşsiz tadı veren soğanın kokusu pek sevilmez. Ancak tadı itibari ile kokusu pek önemsenmez. Ancak bazı durumlarda çok bu kokudan kurtulmak isteyebilirsiniz. Mesela misafir gelir veya bir şekilde kokması sizi rahatsız eder. İşte bu durumda soğan kokusu nasıl giderilir veya eldeki soğan kokusu nasıl geçer diye sormaya başlarsınız.  Soğan Kokusu Nasıl Giderilir

  Bir çok noktada soğan kokusu hoşunuza gitmeyebilir. Örneğin yemek yaparken kullandığınız bıçaktaki soğan kokusunu çıkartmak isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ya bıçağınızı yıkamak yada aynı bıçak ile bir havuç doğramaktır. Havuç yapısı itibari ile soğanın kokusunu bıçaktan çekip alacaktır.

  Gelelim en çok problem olan eldeki soğan kokusuna. Soğan kokusu elden nasıl giderilir dediğimiz zaman en çok tercih edilen yol deodorant kullanma yöntemidir. Bu yöntemde kullandığınız koltuk altı deodorantını bolca elinize sıkın. Yaklaşık beş dakika kadar bekleyin. Bekleme işleminden sonra elinizi bol su ile yıkayınız. Soağn kokusunun geçtiğini hissedeceksiniz.

  Bir diğer istemediğimiz durum ise ağzımızın soğan kokmasıdır. Bu durumda genellikle maydanoz tüketilir. Maydanoz ağzınızda biraz ciğnenir ve kokuyu gidermesi sağlanır. Ağızdaki soğan kokusunu gidermek için kullanılan ve pek bilinmeyen iki yol daha vardır. Bunlar çiğ bakla veya haşlanmış pancar ciğnemektir. Sanırım maydanoza ulaşmak daha kolay olduğu için en çok bilinen yöntem olmuş.

  Özellikle yemek pişirirken soğan kokusu oldukça fazla şekilde kendini hissettirmekte. Bu durumda kavrulan soğanın kokusunu gidermek için kavurma sırasında tadı değiştirmeyecek kadar toz şeker eklemelisniz. Toz şeker yapısı itibari ile soğan kokusunu absorbe etmektedir. Yani şeker katarak kokuyu yok edebilirsiniz.  Soğanla İlgili İşinize Yarayacak Diğer Pratik Bilgiler

  Soğanla ilgili en çok şikayet edilen nokta, doğrama esnasında gözleri yaşartmasıdır. Bu durumda yapıacağınız küçük bir aksiyon bu durumu önlemenize yardımcı olacaktır. Kısaca soğanı doğrayacağınız bıçağı önceden ıslatmanız bu durumu önleyecektir.

  Bazıları soğanı çuvalla alır. Bu durumda bazen yeşillenmeler olabilir. Bu yeşillikleri atmayın. Öncelikli olarak bu soğanları tüketin ve yeşillikleri uygun bir kaba doğrayın. Yemeklerinize veya sabah omletinize katabilirsiniz.

  Bir diğer püf nokta ise eğer soğanı doğrayıp hazırda beklemesini istiyorsanız çokta uzun süre raf ömrü olmadığını bilin. Yinede soğanı doğrayıp hava almayacak uygun bir kaba koyarak buzdolabında en fazla iki gün olacak şekilde saklayabilirsiniz.

  Bazı soğanların tadı değişik bir acıdır. Bu tür lezzet hoşunuza gitmeyebilir. Soğanın acılığını gidermenin yolu ise oldukça basit. Soğanları güzelce doğrayın ve iyice tuzlayın. Daha sonra güzelce karıştırın ve yaklaşık on dakika kadar bekleyin. Devamında ise bol su ile yıkayın.

  Bir diğer yol ise limon suyunda en az iki buçuk saat bekletin. Daha sonra yıkayıp kullanabilirsiniz. Aynı şekilde zeytinyağıda kullanabilirsiniz. Tabi tüm bunlar uzun bekleme süresi gerektirdiği için genel olarak tuzlama yöntemi kullanılmaktadır.

  ***Sizde Yazılarınızı ve Tariflerinizi Sitemizde Paylaşın***

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.