Lavruk Tarifi Nasıl Yapılır? - TarifAlPisir.com Yöresel Lezzetler Serisi

Lavruk Tarifi

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • 1 oy verildi.
 • puanı: 5,00
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Lavruk Tarifi
  31 Mart 2016 1168 defa okundu 0 yorum

  Lavruk tarifi belki size yabancı gelebilir. Literatüre göre eskiden yoksul insanlar, ölen kişinin arkasından “ruhuna deysin” mantığıyla pişirirlermiş. Dana, koyun, keçi yani ne varsa elde o bağırsaktan da yapılıyormuş. Pek tercih edebileceğim bir tür değil ancak tadına bakmaya değer olduğunu söyleyebilirim. Şimdi tarife geçelim.

  Lavruk Tarifi Malzemeleri

  • yarım kilo yeni kesilmiş koyun bağırsağı,
  • taze soğan, tuz,
  • kimyon, pul biber.

  Lavruk Tarifi Yapılışı

  Öncelikle mümkünse orjinalini yemek için Uludere Köy’ün de yetişmiş yeni kesilen koyunun bağırsaklarını bir güzel temizleyelim. Sakarya, Akyazı, Uludere köyüne ait olduğunu sanıyorum. Malzemelerimiz de mümkünse yöresel olursa lezzet daha iyi anlaşılır. Şimdi kişi sayısınıza göre malzemeleri göz kararı ayarlayalım.

  Temizlediğimiz bağırsakları bıçak yardımıyla uzunlamasına keselim. Daha sonra mümkünse odun ateşinde saç tavada pişirelim. Daha sonra içerisine tuz kimyon ve biberini ilave edelim. Piştikten sonra yanında taze soğan, maydanoz ve ayran ile servis ediniz. Görüldüğü gibi oldukça pratik bir tarif.

  Ayrıca tarifimizi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Hatta Instagram, Google Plus ve Facebook sayfalarından bizi takip edebilirsiniz.

  Hemen Sizde Tariflerinizi Paylaşın

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.