Yumurta Saklama Hakkında Bilinmeyenler -/- Doğru Yumurta Saklama Yolu

Yumurta Saklama Yöntemi

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • 2 oy verildi.
 • puanı: 5,00
 • Loading...
  FavoriteLoadingDeftere Ekle

  kişinin defterinde

  Yumurta Saklama Yöntemi
  15 Ağustos 2019 1622 defa okundu 0 yorum

  Hepimiz evimizde yumurta bulunduruyoruz. Bazen kahvaltıda bazende o güzel pasta veya çöreklerde kullanıyoruz. Yumurtalar sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Önemi ise içerisinde barındırdığı protein ve diğer faydalı maddelerden gelmektedir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarımızın düzenli olarak yumurta tüketmesi önemlidir. Yumurtanın tüketilmesi kadar saklama koşulları da önemlidir. Hijyen kurallarına dikkat edilmez ise sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Peki o zaman yumurta saklama hakkında doğru yöntem ne olmalı bakalım.

  Doğru Yumurta Saklama Yöntemi Nedir?

  Çoğumuz tükettiğimiz yumurtaları marketlerden, bakkallardan veya pazarlardan alıyoruz. Özellikle markası belli olmayan köy yumurtası adı ile satılanlara daha fazla rağbet ediliyor. Evet gerçekten organik ve köy yumurtası olabilir. Peki gerçek açıdan bakıldığında sağlıklı mı? Aslında hem marketten aldığımız için hemde markasız eş, dost veya tanıdıklardan aldıklarımız olsun hepsi sağlık açısından risk taşımaktadır.

  Yumurta Saklama Hakkında Bilinmeyenler
  Yumurta Saklama Hakkında Bilinmeyenler

  Aldığımız yumurtaları genellikle buzdolabının kapak kısmında saklarız. Aslında bu risk ihtimalini arttırmaktadır. Doğrusu ise nasıl olmalı dersek, yumurtaları aldığınız karton kutular ile muhafaza etmektir. Peki neden? Çünkü yumurtaların içinde bulunduğu kartonlar bakterilerin diğer yiyeceklere geçmesini engeller. Aynı zamanda koku geçişlerini de engeller. Özellikle yumurtada bulunan salmonella bakterisi bu şekilde diğer gıdalara geçmektedir. Tüm bunlar bir yana özellikle yumurtanın üzerinde değilde kutusunda son kullanım tarihi yazıyorsa bu şekilde saklamak son kullanım tarihinin takibi açısından da önemlidir. Evet yumurta sağlıklı bir yiyecektir. Ancak eğer hijyen kuralları çerçevesinde tüketilmez ise sağlıklı olmaktan çıkabilir.

  Peki Saklama Öncesi Yıkanmaz

  Bir çok kişi aldığı yumurtaları buzdolabına koymadan önce yıkar. Özellikle yumurta üzerindeki dışkı lekelerinden dolayı yıkama gereği duyulur. Aslında doğrusu yıkamamaktır. Bunun yerine bu şekilde buzdolabına koyun. İhtiyacınız olduğunda yumurtayı alın ve kullanmadan önce yıkayın. Neden derseniz çünkü yumurtanın üzerinde koruyucu bir tabaka mevcuttur. Eğer siz yumurtayı yıkarsanız bu tabaka yok olacaktır. Böylece temizlik yaptım derken sağlığınızdan eksiltmiş olacaksınız. Bu nedenle yumurtaları aldığını kartonlar ile saklayın. Özellikle 15’lik alın ki fazla yer kaplamasın. Hem böylece taze tüketmiş olursunuz.

  Bu konu hakkında sizinde önerileriniz varsa yorum kısmında veya içerik olarak sitemizde paylaşabilirsiniz. Dilerseniz yumurtalı tarifler kategorimize göz atabilirsiniz. Ayrıca bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Hatta Instagram, Twitter ve Facebook sayfalarından bizi takip edebilirsiniz.

  Yorumlar

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.